ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ

କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ହାଇଲାଇଟ୍

୧୪ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୭, ଶିଶୁ ଦିବସ

ନିଜ ନିଜର ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକୁ ସହାୟତା କରିବା ଲାଗି ଓଡ଼ିଶାର ପୁରାତନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଆଗ୍ରହକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

୨୦ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୭

ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଜଣାଶୁଣା ମହାକାଶ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଡ.ସୁସ୍ମିତା ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ନେତୃତ୍ୱ, ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ଓ ପରାମର୍ଶ ପ୍ରଦାନ ଲାଗି ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଜଣେ ରାଷ୍ଟ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ପାହ୍ୟା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଜାନୁୟାରୀ ଶେଷଭାଗ ୨୦୧୮

ମୋ ସ୍କୁଲ କନସେପ୍ଟ ନୋଟ ବା (ମୂଳ ଚିନ୍ତାଧାରା ଲେଖା)କୁ ମିଳିତଭାବେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଡ.ସୁସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି ଓ ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ବାଦିକ ତଥା ମୋ ସ୍କୁଲ ପରାମର୍ଶଦାତା ବୋର୍ଡର ସଦସ୍ୟ ରାଜେଶ ମହାପାତ୍ର ଲେଖିଥିଲେ। ଏହି କନସେପ୍ଟ ନୋଟକୁ ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଗଲା।

ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୨୦୧୮

ମୋ ସ୍କୁଲର ନିୟମାବଳୀ (ବାଇ ଲ) ଲେଖାଗଲା ଏବଂ ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ମଂଜୁରୀ ପାଇଁ ଦାଖଲ କରିଗଲା। 

୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୮

ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ମୋ ସ୍କୁଲ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ ନଂ ୪୫୭୮/ଏସଏମ୍‌ଇ, ତା ୦୩.୦୩.୨୦୧୮ ଜାରି କରାଗଲା । 

୧୪ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୮

ଭାରତରେ ବ୍ରିଟିଶ କାଉନସିଲର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଆଲନ ଜେମେଲ ଓ ୟୁଏସ କନସୁଲ ଜେନେରାଲ କ୍ୟାଥେରିନ ବି.ହଡ୍ଡାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୋ ସ୍କୁଲ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ (ଫେସବୁକ, ଟ୍ଵିଟର) ଅଭିଯାନର ଶୁଭାରମ୍ଭ କଲେ ।

୧୪ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୮

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା, ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ, ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଓ ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲପାଳଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଙ୍ଗ୍‌।

୧୫ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୮

ପ୍ରଥମ ମୋ ସ୍କୁଲ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ର ଗୋପବନ୍ଧୁ ଏକାଡେମୀରେ ଆୟୋଜନ କରାଗଲା। ମୋ ସ୍କୁଲ ଚିନ୍ତାଧାରା ଓ ଏହାକୁ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ ସେ ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ର ( ଶିକ୍ଷା, ଜୀବବିଜ୍ଞାନ, ମନସ୍ତତ୍ତ୍ୱ, କଳା, ସ୍ଥାପତ୍ୟ, ଡିଜାଇନ, ସାମ୍ବାଦିକତା, ସମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଆଦି )ରୁ ଆସିଥିବା ୩୦ ଜଣ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ଏହି ଦିନିକିଆ କର୍ମଶାଳାରେ ଆମନ୍ତ୍ରିତ କରାଗଲା। ସେମାନେ ଭୁବନେଶ୍ୱର କପିଳ ପ୍ରସାଦ ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟ ପରିଦର୍ଶନରେ ଯାଇ ସ୍କୁଲ ପରିସର ଦେଖିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଓ ଅନ୍ୟ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କଲେ। ଆଲୋଚନାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଥିଲା ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟା ଓ ଆହ୍ଵାନକୁ ଜାଣିବା।

୧୭-ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୮

ଗଞ୍ଜାମକୁ ମୋ ସ୍କୁଲ ଟିମର ପ୍ରଥମ ପରିଦର୍ଶନ। ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ପ୍ରେମ ଚୌଧୁରୀ, ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ (ଡିଇଓ) ଡଃ ସନାତନ ପଣ୍ଡା, ସବୁ ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ, କେତେଜଣ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ ଓ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ଆଲୋଚନା କରାଗଲା। ୩ଟି ସ୍କୁଲ ପିୟୁପିଏ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍କୁଲ, ଛତ୍ରପୁର, ଭି.ଭି.ଗିରି ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ବ୍ରହ୍ମପୁର ଓ ସିଟି ହାଇସ୍କୁଲ ବ୍ରହ୍ମପୁର ପରିଦର୍ଶନ କରି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ /ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ, ଅଭିଭାବକ ଓ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରାଗଲା ।

 (ଏପ୍ରିଲ୍ ମଧ୍ୟଭାଗ)

ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସହଯୋଗିତା ପାଇଁ ବ୍ରିଟିଶ କାଉନସିଲ, ଟାଟା ଟ୍ରଷ୍ଟ ଓ ଚାଇଲ୍‌ଡ୍‌ ଫଣ୍ଡ, କମନେଓ୍ଵଲଥ ଅଫ ଲର୍ଣ୍ଣିଂ ଓ କିସ ସହ ଆଲୋଚନା କରାଗଲା । ଶିକ୍ଷକ, ଶିକ୍ଷକ ତାଲିମଦାତା ଓ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ବ୍ରିଟିଶ କାଉନସିଲ ରାଜି ହେଲା ।

୧୯ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୧୮

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ କଟକ, ପୁରୀ ଓ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲର ପୁରାତନ ଛାତ୍ରସଂଘ, ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ / ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଓ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କଲେ।

ମେ ୨୦୧୮

ମୋ ସ୍କୁଲ ନିୟମାବଳୀର ସମୀକ୍ଷା କରାଗଲା। ସଂପାଦନା ଓ ଚୂଡାନ୍ତ କରି ଏହି ନିୟମାବଳୀକୁ ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ, ଅର୍ଥ ବିଭାଗ, ଆଇନବିଭାଗ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂପୃକ୍ତ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ମଂଜୁର କରାଗଲା।

୧୪ ମେ ୨୦୧୮

ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ମୋ ସ୍କୁଲ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ଓ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଯୋଗାଯୋଗ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରାଗଲା। ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳମାନଙ୍କୁ ଏକ ସବିଶେଷ କାର୍ଯ୍ୟାବଳୀ ରିପୋର୍ଟ ପଠାଇଲେ। ଏହା ସହିତ ମୋ ସ୍କୁଲ ଟିମ୍‌ପକ୍ଷରୁ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କ ସହିତ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍‌ସିଙ୍ଗ୍‌ ଓ ଫୋନ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଲୋଚନା କରି ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବା ଓ ସଂଦେହ ମୋଚନ କରିବା ସହ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀକାର୍ଯ୍ୟରେ ସହାୟତା କରାଗଲା।

୧୪ ମେ ୨୦୧୮

ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ (SME) ଦ୍ଵାରା ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟସଚିବଙ୍କୁ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦେଶକ, ଓସେପା ଙ୍କୁ ସଦସ୍ୟ ସଚିବ ଭାବରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ପରିଚାଳନା ସଙ୍ଗଠନରେ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ ନଂ ୧୦୪୩୭/ଏସଏମଇ ତା. ୧୪.୦୫. 2018 ମାଧ୍ୟମରେ ଅବସ୍ଥାପିତ କରାଗଲା ।

୧୭ ମେ ୨୦୧୮

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ପରିଚାଳନା ସଂଗଠନ କଟକସ୍ଥିତ ଆଇଜି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନରେ ସୋସାଇଟି ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଆଇନ, ୧୮୬୦ ଅନୁସାରେ ପଂଜୀକୃତ ହେଲା।

ମେ ଶେଷ ୨୦୧୮

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅଫିସ ଅର୍ଡର ନଂ ୪୮୨୮/ଜିଏ, ତା ୧୯.୦୨.୧୮ ମାଧ୍ୟମରେ ମୋ ସ୍କୁଲକୁ ଏ୧ ବ୍ଲକ,୬ଷ୍ଠ ମହଲା, ତୋଷାଳୀ ଭବନ, ସତ୍ୟନଗର, ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ଅଫିସ ଘର ପ୍ରଦାନ କଲେ।

୧ ଜୁନ ୨୦୧୮

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଫିସ ତୋଷାଳୀ ଭବନଠାରେ କାର୍ଯ୍ୟକରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା।

ଜୁନ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହ

ମୋ ସ୍କୁଲର ଦୃଶ୍ୟମାନ ପରିଚୟ ଓ ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ ଡିଜାଇନ ପରିପ୍ରକାଶ କଲା। ମୋ ସ୍କୁଲ ସାମଗ୍ରୀ (ପୁସ୍ତିକା, ଭିଜିଟିଂ କାର୍ଡ, ଲେଟରହେଡ୍‌, ଲଫାପା, ପୋଷ୍ଟର, ଷ୍ଟାଣ୍ଡି, ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଆଦି) ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେଲା।

ଜୁନ୍ ମାସ

ମୋ ସ୍କୁଲର କାର୍ଯ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେଲା। ଏହି ଅଭିଯାନର ଅଗ୍ରଗତି ମୋ ସ୍କୁଲର ଫେସ୍‌ବୁକ୍‌ ପେଜ୍‌ ଓ ଟ୍ୱିଟର୍‌ ହାଣ୍ଡଲ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରତିଦିନ ଦେଖି ହେବ।

ଜୁଲାଇର ପ୍ରଥମ ଭାଗ  

ଏହି ଅଭିଯାନର ସହାୟତା କରିବା ଲାଗି ୩୦ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ କମିଟି (ଡିଏଲ୍‌ସି) ଗଠନ କରାଗଲା, ଏଥିରେ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ଓ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ନୋମିନିଭାବେ ରହିଲେ। ସମସ୍ତ ୩୧୭ ବ୍ଲକରେ ବ୍ଲକସ୍ତରୀୟ ଓ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ବୈଠକମାନ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇ ସବୁପକ୍ଷର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ସଂପର୍କରେ ଅବଗତ କରାଗଲା ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍କୁଲର ବିକାଶ ନିମନ୍ତେ ସହଯୋଗ ଓ ଅନୁଦାନ ପାଇଁ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରାଗଲା।

ଏକ ଯୁଗ୍ମ ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତା ଖୋଲିବାକୁ ଡିଏଲସି ପକ୍ଷରୁ ସବୁ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ/ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଗଲା, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ଆଲୁମ୍‌ନି ସଂଘର ସଭାପତି / ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା କମିଟି (ଏସଏମସି) / ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା ଓ ବିକାଶ କମିଟି (ଏସଏମଡିସି) / କ୍ଲଷ୍ଟର ରିସୋର୍ସ ସେଣ୍ଟର କୋର୍ଡିନେଟର (ସିଆରସିସି) ସ୍ୱାକ୍ଷରକାରୀ ରହିବେ। ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଖାତାରେ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କଠାରୁ ଆସୁଥିବା ଆଥିର୍କସହାୟତା ଓ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଦୁଇଗୁଣ ଅନୁଦାନ ଜମା ରହିବ।

୧୧୭୬୨ଟି ସ୍କୁଲରେ ସ୍କୁଲ ସ୍ତରୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଗଲା ଏବଂ ନିଜ ସ୍କୁଲର ବିକାଶ ପାଇଁ ସହାୟତା କରିବାକୁ ବିଭିନ୍ନ ସଂଗଠନକୁ ଏକତ୍ରିତ କରାଗଲା। ଆଲୁମ୍‌ନିମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଓ ମୋ ସ୍କୁଲ ସଂପର୍କରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ନିମନ୍ତେ କୌଶଳ ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀମାନେ ବିଚାରବିମର୍ଷ କଲେ। ଜିଲ୍ଲା ଓ ରାଜ୍ୟସ୍ତରରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ସଂପର୍କରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି ନିମନ୍ତେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଦ୍ୱିଭାଷୀ (ଇଂରାଜୀ, ଓଡ଼ିଆ) ସୂଚନା ପତ୍ରିକା, ପଠନ ସମଗ୍ରୀ ଓ ଯୋଗାଯୋଗ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଇ ବିତରଣକରାଗଲା।

୪ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୮

ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରଶାସନିକ ପରିଷଦର ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଲା। ଓଡ଼ିଶାରେ କରାଯାଇଥିବା ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମିଳିଥିବା ସଫଳତା ଓ ଦେଖାଦେଇଥିବା ଆହ୍ୱାନଗୁଡ଼ିକ ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଶାସନିକ ପରିଷଦ ମୋ ସ୍କୁଲର ସାଂଗଠନିକ ଢାଞ୍ଚା ଓ ବିଭିନ୍ନ ସ୍କୁଲରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ସହାୟତାପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାର ପଦ୍ଧତିକୁ ମଂଜୁରୀ ଦେଲେ ।

୧୫ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୮

ମୋ ସ୍କୁଲର ନୂଆ ୱେବସାଇଟ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେଲା । ଏହି ୱେବ୍‌ସାଇଟ୍‌ଟି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ହେବ ଓ ଏଥିରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ପେମେଣ୍ଟ ଗେଟେୱେ ରହିବ ଯେପରିକି ପୁରାତନ ଛାଟ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଅର୍ଥ ଦାନ କରିପାରିବେ ।

୧୮ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୮

ବରଗଡ, ଭଦ୍ରକ, ଜଗତସିଂପୁର, ଗଜପତି, ନୂଆପଡା ଓ କଳାହାଣ୍ଡିର ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସବିଶେଷ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତାବ ଓ ଦାନ ସଂପର୍କିତ ତାଲିକାକୁ ଡିଏଲସି ମଂଜୁର କଲେ।

୧୯ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୮

ଭୁବନେଶ୍ୱରଠାରେ ମୋ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ (ଇସି) ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଲା । ଇସି ୬ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ୨୬୨ଟି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ମଂଜୁର କଲେ, ଏଥିରେ ସରକାରଙ୍କ ପରିପୂରକ ଅନୁଦାନ ଥିଲା ୧,୭୭,୦୧,୮୯୧ ଟଙ୍କା।

ପ୍ରଥମ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି :

 

  • ସବୁ ଜିଲ୍ଲା ଏକ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଫର୍ମାଟରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତାବ ପଠାଇବେ। ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ଅଫିସରୁ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ମଗାଯିବାର ୩ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସବୁ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ କରାଯିବାକୁ ଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ସଂପର୍କିତ ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରିବେ।
  • ମୋ ସ୍କୁଲ ମାଧ୍ୟମରେ ମିଳିଥିବା ପାଣ୍ଠିକୁ ଉପଯୋଗ କରି ସ୍କୁଲମାନେ ଅତିରିକ୍ତ କ୍ଲାସ ବା କୋଚିଂ/ ଟ୍ୟୁସନ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, କାରଣ ଅତିଥି ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ସ୍କୁଲ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ଆଉ ଏକ ସ୍କିମ ଅଛି। ଏପରି କରିବାକୁ ଯଦି ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ସଂଘମାନେ ଅନୁରୋଧ କରନ୍ତି, ତେବେ ତାହା ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ସେବା ହିସାବରେ ଗଣାଯିବ। ଏପରି ସେବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍କୁଲ ସମୟ ପରେ ବା ଛୁଟିଦିନରେ କରାଯାଇପାରେ ।
  • ଦାତାମାନଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ନଜରରେ ରଖି ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ କମିଟି ପ୍ରକଳ୍ପ ପ୍ରସ୍ତାବ ମଂଜୁର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ଦାନ ଆସିଥିବାବେଳେ ଅଡିଟୋରିୟମ, ହଷ୍ଟେଲ, ଶ୍ରେଣୀଗୃହ, ଡାଇନିଂ ହଲ ନିର୍ମାଣ ପରି ପ୍ରକଳ୍ପ ମଂଜୁର କଲେ ସେପରି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ, ବିଳମ୍ବ ହେବ ବା ପାଣ୍ଠି ଅପଚୟ ହେବ ।
  • ଅସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ଲାଗି କୌଣସି ପ୍ରକଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ଏଥିଲାଗି ସଂପୃକ୍ତ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ / ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀଙ୍କ ଠାରୁ ମିଳିଥିବା ଏକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବେ ।
  • ମୋ ସ୍କୁଲ କର୍ପସ ପାଣ୍ଠିରୁ ୨ଗୁଣ ପରିପୂରକ ଅନୁଦାନ ସିଧାସଳଖ ସଂପୃକ୍ତ ସ୍କୁଲ ପାଇଁ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଖାତାରେ ଜମା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ସ୍କୁଲମାନେ ଏକ ବିନିଯୋଗ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବେ, ଯେଉଁଥିରେ ସ୍କୁଲର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ / ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀ ଏବଂ ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା କମିଟିର ସଭାପତି ବା ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ସଂଘର ସେକ୍ରେଟାରୀ, ଗୋଟିଏ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଦାନ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି / ବ୍ଲକ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମିଳିତ ଦସ୍ତଖତ ରହିବ ଓ ସେଥିରେ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାଉଣ୍ଟର ଦସ୍ତଖତ ରହିବ। ଏହି ବିନିଯୋଗ ପ୍ରମାଣପତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀମାନେ ସଂଗ୍ରହ କରି ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଫିସ, ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ପଠାଇବେ।

 

୨୪ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୮

ମୋ ସ୍କୁଲ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଜନସଂପର୍କ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହେବାର ୬ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ଉଚ୍ଚ-ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ( ୬୭୯୬୧ ରୁ ୨୦୩୪୯ଟି) ମୋ ସ୍କୁଲ ସଂପର୍କିତ ବୈଠକ ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି।

କେତେକ ସ୍କୁଲରେ ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ସଂଘ ରହିଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଏହା ଗଠନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ସବୁ ଉଚ୍ଚବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି।

ମୋ ସ୍କୁଲ ଜନସଂପର୍କ ଅଭିଯାନ ପ୍ରତି ଲୋକମାନଙ୍କଠାରୁ ଉତ୍ସାହଜନକ ଉତ୍ତର ମିଳିଛି। ପୁରାତନ ଛାତ୍ର ଓ ଅନ୍ୟମାନେ ନିଜ ନିଜ ସ୍କୁଲକୁ ଆର୍ଥିକ ସାହାଯ୍ୟ / ସାମଗ୍ରୀ ଦାନ / ସ୍ଵେଚ୍ଛାକୃତ ସେବା ଦାନ କରିବାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକଦିନ ଆଗେଇ ଆସୁଛନ୍ତି।

ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮

‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ପରିଚାଳନା ସଂଗଠନ’ର ୫ମ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ (ଇସି)  ବୈଠକ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର, ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ (SME) ତଥା ସଭାପତି, କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ (ଇସି) ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂଏହି ପରିଷଦ 14 ଟି ଜିଲ୍ଲା ଯଥା ଅନୁଗୁଳ, ବରଗଡ, ଭଦ୍ରକ, ବଲାଙ୍ଗିର, ଦେଓଗଡ, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଗଞ୍ଜାମ, ଜଗତସିଂହପୁର, ଯାଜପୁର, କେଉଁଝର, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ମାଲକାନଗିରି, ରାୟଗଡା ଓ ସମ୍ବଲପୁର ରୁ ଆସିଥିବା ୭୦୩ଟି ସ୍କୁଲର ଟ. ୫,୮୩,୯୧,୩୨୮ ମୂଲ୍ୟର ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଦାତାଙ୍କ ଟ ୧,୯୪,୬୩,୭୭୬ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହାର ୨ଗୁଣ ଅର୍ଥାତ ଟ ୨,୮୯,୨୭,୫୫୨ ସାମିଲ ଅଛି । କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ ଏହା ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯେ ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ମୋ ସ୍କୁଲ୍ ସେଲ୍ ଖୋଲାଯିବ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ପ୍ରକଳ୍ପ ତଦାରଖ ପାଇଁ ଜଣେ ନୋଡାଲ୍ ଅଫିସର ନିଯୁକ୍ତ କରାଯିବ| ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପ୍ରଭାବଶାଳୀତା କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ବ୍ଲକ ମନିଟରିଂ ଦଳ ଏବଂ ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

୧୪ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮

କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସାଇନ୍ସ ଏବଂ ଡିଜିଟାଲ୍ ତିଆରି ବିଷୟରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢିକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କୋଡ୍ କ୍ଲବ୍ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ରାସ୍ପବେରୀ ପି ଫାଉଣ୍ଡେସନ, ୟୁକେ ର  ଏକ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଦାତବ୍ୟ ସଂସ୍ଥା ସହ ଏକ ବୈଠକ କରାଗଲା । କୋଡ୍ କ୍ଲବ ପ୍ରକଳ୍ପ ଗୁଡିକ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ  ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରୋଗ୍ରାମିଂ ଭାଷା ଯଥା ସ୍କ୍ରାଚ୍, ପାଇଥନ୍, ଏଚଟିଏମଏଲ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ପରିଚିତ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି |

୧୭ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ମନିଟରିଂ ଫ୍ରେମୱାର୍କର ବିକାଶରେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ  ସମର୍ଥନ ଏବଂ ମତାମତ ନେବାକୁ ଏବଂ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏମଏଇଏସ ଏବଂ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେସନ୍ ପାଇଁ ସୁପାରିଶର ଏକ ନକଲ ପାଇବାକୁ ଏକ ବ୍ରେନଷ୍ଟ୍ରୋମ ଅଧିବେଶନ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ଅଧିବେଶନଏକ ଅଭ୍ୟାସ କାଗଜ ଶୃଙ୍ଖଳାର ବିକାଶ, ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ ଉପରେ ୬୦ଟି ସଂକ୍ଷିପ୍ତ କାଗଜପତ୍ର (ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ୪ -୮ ପୃଷ୍ଠା) ବିକାଶ ପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି|

୧୭ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮

୧୭ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮ ଆରମ୍ଭରୁ, ୧୦ଟି ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୨୭୦ ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରର କେଦାରନାଥ ଗବେଷଣା ପ୍ରତିଷ୍ଟାନ (କେଦାରନାଥ ଭବନ) ଠାରେ ଆର୍ଟ ଫାଷ୍ଟ  ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଦୀର୍ଘ ୧୦ଦିନିଆ “ମ୍ୟାପ୍ ଦି ଟ୍ରେଲ୍” ଶିଶୁ କଳା କର୍ମଶାଳାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନେ ଏହି କର୍ମଶାଳା ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନ୍ତ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଭିଜୁଆଲ୍ ରୂପାନ୍ତର କରିବା ଶିଖିଲେ |

18 ନଭେମ୍ବର 2018

ରାସବେରୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଦ୍ୱାରା କୋଡ୍ କ୍ଲବ ଉପରେ ଏକ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କର୍ମଶାଳା ଭୁବନେଶ୍ୱରର ୫ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୧୦ଜଣ ଶିକ୍ଷକ, ୫୦ଜଣ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। କର୍ମଶାଳାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଏବଂ ଶିକ୍ଷକମାନେ ପ୍ରୋଗ୍ରାମିଂ ଭାଷା ଯେପରିକି ସ୍କ୍ରାଚ୍, ପାଇଥନ୍, ଏଚଟିଏମଏଲ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲେ |

  

୨୦ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮

ଅଧକ୍ଷ୍ୟା ଡ. ସୁସ୍ମିତା ମହାନ୍ତିଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିୟାନ ପରିଚାଳନା ସଂଗଠନ (ଏମଏସଏପିଏସ) ର ପରିଚାଳନା ପରିଷଦ (ଜିସି) ର ଦ୍ୱିତୀୟ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ସାଧାରଣ ପରିଷଦ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡିକ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲା ​​ଯାହାକି ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୮ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ କରାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ମୋ ସ୍କୁଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ନିମ୍ନଲିଖିତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଗୁଡିକୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଥିଲା |

କ) ଗଞ୍ଜାମ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, ବରଗଡ, ଗଜପତି ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁରର ମନୋନୀତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ଥାପତ୍ୟ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ |

ଖ) ସମବେଦନା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ଶିଶୁ ମହୋତ୍ସବ ବର୍ଷ # ୧ ପାଇଲଟ୍ (ଉତ୍ତମ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ଧାରଣାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିବା ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ପାଇଲଟ୍)

ଗ) ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଅବସ୍ଥାପିତ 100 ଟି ଓଡିଆ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଆଲୁମିନି ରୋଲ୍ ମଡେଲ୍ ମାନଙ୍କ ଏକ ପେପରବ୍ୟାକ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟର ବିକାଶ |

ଘ) IEC ସାମଗ୍ରୀର ପ୍ରକାଶନ |

ଇ) ପ୍ରମୁଖ ଘଟଣା: ଫେବୃଆରୀ 2019 ଶେଷ ପୂର୍ବରୁ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଇଭେଣ୍ଟ ସମାରୋହ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ତଥା ଜାନୁୟାରୀ-ଫେବୃୟାରୀ ୨୦୧୯ ମୋ ସ୍କୁଲ୍ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାକୁ ପରିଚାଳନା ପରିଷଦ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି |

ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିୟାନ ପରିଚାଳନା ସଂଗଠନୱେବ୍ ପୋର୍ଟାଲର ବିକାଶ, କାର୍ଯ୍ୟାନ୍ୱୟନ, ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଉପରେ ଇଡ଼କୋଲ ସଫ୍ଟୱେୟାର ଲିମିଟେଡର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ବୈଠକ ୬ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮ ଦିନ ୩.୩୦ PM ରେ ଓପେପା ସମ୍ମିଳନୀ ହଲରେ ପ୍ରଫେସର (ଡ)) ଗୋପାଳ କୃଷ୍ଣ ନାୟକ, ନିର୍ଦେଶକ ଆଇଆଇଆଇଟି- ଭୁବନେଶ୍ୱରଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ ପିଏମଆଇଏସ ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଏକ ଦ୍ୱିଭାଷୀ ମୋ ସ୍କୁଲ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ପୋର୍ଟାଲ, ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଅଧ୍ୟାୟ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରର ମାଇକ୍ରୋ ୱେବସାଇଟ୍ ପାଇଁ ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକ ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା | ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପଗୁଡିକ ପରିଚାଳନା ଏବଂ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଏକ ବହୁମୁଖୀ ବୃତ୍ତିଗତ ଦଳ ନିଯୁକ୍ତ କରିବାକୁ କମିଟି ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି |

୧୪ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୮

କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ (ଇସି) ର ୬ଷ୍ଠ ବୈଠକ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର, ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ (SME) ତଥା ସଭାପତି, କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ (ଇସି) ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ୧୩ ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ୧୦,୪୨,୧୮,୮୪୨ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ୧୯୧୮ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରକଳ୍ପ  ଯେଉଁଥିରେ ଦାତାଙ୍କ ୩ ,୪୭ ,୩୯,୬୧୪ ଟଙ୍କା ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହାର ୨ ଗୁଣ ଅର୍ଥାତ ୬,୯୪,୭୯,୨୨୮ ଟଙ୍କା ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମନିଟରିଂ ଏବଂ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେସନ୍ ସହଭାଗୀତା ପାଇଁ କଟକ, ସମ୍ବଲପୁର, ବରହମପୁର ରେ ଅବସ୍ଥିତ କିଛି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଆଡଭାନ୍ସ ଷ୍ଟଡିଜ୍ ସହିତ ଶିକ୍ଷା କରିବାକୁ ଇସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି | ଇସି ମଧ୍ୟ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଟାଟା ଟ୍ରଷ୍ଟ, ବକୁଲ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଏବଂ ୟୁନିସେଫ ସହିତ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଯାହା ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୯ରେ ରାୟଗଡା, କନ୍ଧମାଳଏବଂ କଳାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ଏବଂ ପାଇଁ ଏକ କାରଭାନ ମୋଡରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଜାନୁଆରୀ ଓ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ ରେ ଆଲୁମିନି ସଭାର ଆୟୋଜନ ଜିଲ୍ଲା, ବ୍ଲକ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିୟାନର ଧାରଣାକୁ ଲୋକପ୍ରିୟ କରିବା ଏବଂ ଆଲୁମିନିଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ କରାଯିବ ।

ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୯ 

ଜଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଜେନାପୁର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠାଗାରର ବିକାଶ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପ୍ରଫେସର ଚିତ୍ତ ବାରାଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀମାନଙ୍କଠାରୁ ଏମଏସଏପିଏସ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଥମ ଏନଆରଓ ପାଣ୍ଠି ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା |

ସ୍ଵେଚ୍ଛାସେବୀତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠାଗାର ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୯ ରେ ଓଡିଶାର ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଏମଏସଏପିଏସ ବକୁଲ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ସହିତ ଏକ ଏମଓୟୁ ପ୍ରବେଶ କରିଛି।

୧୧ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୯ 

ମନୋନୀତ ଡ଼ିଆଇଇଟି, ଆଇଏଏସଇ / ସିଟିଇ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲ୍ ଏବଂ ଅଧ୍ୟାପକମାନଙ୍କ ସହିତ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରେ ମୋ ସ୍କୁଲ୍ ପ୍ରକଳ୍ପର ଏକକାଳୀନ ତଦାରଖ ଉପରେ ଏକ ଢାଞ୍ଚା ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ବୈଠକର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା | ଅନିୟମିତ ନମୁନା ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହାର କରି ୨୦୧୮-୧୯ ରେ ମୋଟ ମଞ୍ଜୁରୀପ୍ରାପ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟର ୧୦% ତଦାରଖ ପାଇଁ କର୍ମଶାଳା ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ବିଇଡ଼ି କଲେଜ, ଆଇଏଏସଇ ପରି ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡିକ ସହିତ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସଂସ୍ଥାପନ କରାଇଥିଲା  |

୧୪ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୯ 

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ପରିଚାଳନା ସଂଗଠନର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ (ଇସି) ର ସପ୍ତମ ବୈଠକ, କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ (ଇସି) ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର, ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ୧୬ ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ୯,୧୬,୬୫୧,୭୮ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ୧୩୯୮ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଦାତାଙ୍କ ଅବଦାନ ୩,୦୫,୫୫,୦୫୯.୩ ଟଙ୍କା  ସହିତ ୬,୧୧,୧୦,୧୧୮ ଟଙ୍କା ରାଜ୍ୟ ଅନୁଦାନଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି | ବରଗଡ, ଭଦ୍ରକ, ବୋଲାଙ୍ଗୀର, ଗଞ୍ଜାମ, ଜଜପୁର, କନ୍ଧମାଳ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡା, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, କୋରାପୁଟ, ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ନୟାଗଡ଼, ନୁଆପଡା, ପୁରୀ, ସମ୍ବଲପୁର ଏବଂ ସୋନେପୁର ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି | ସ୍ଥାନୀୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ସହଯୋଗରେ ରାୟାଗଡା, କନ୍ଧମାଳ ଏବଂ କାଲାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର ୨୦ ଟି ସ୍କୁଲରେ କାହାଣୀ, ସାହିତ୍ୟ ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମହୋତ୍ସବ ପରିଚାଳନା କରିବା ସହିତ ସ୍କୁଲ ଲାଇବ୍ରେରୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ବକୁଳ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ ୨୭ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୯ ଅନୁମୋଦନ କଲା |

୧୫ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୯ 

୩୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୬୦ ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟ ସହିତ ରାସବ୍ବାରୀ ପି ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ଦ୍ୱାରା କୋଡ୍ କ୍ଲବ୍ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ଏକ ୱେବିନିନର୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରାଯାଇଥିଲା |

୧୭ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୯ 

‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ପରିଚାଳନା ସଂଗଠନ’ (ଏମ୍ଏସ୍ଏପିଏସ୍) ର ପରିଚାଳନା ପରିଷଦ (ଜିସି) ର ତୃତୀୟ ବୈଠକ ଡକ୍ଟର ସୁସ୍ମିତା ମହାନ୍ତି, ଅଧ୍ୟକ୍ଷା, ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ପରିଚାଳନା ସଂଗଠନ ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୯-୨୦୨୦ ମସିହାରେ ମୋ ସ୍କୁଲ୍ ଅଭିଯାନକୁ ଆଗକୁ ନେବାକୁ ସରକାର, ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗର ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିଷୟରେ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର, ଆଇଏଏସ୍, ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଏବଂ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ, ମୋ ସ୍କୁଲ୍ ଅଭିଯାନ ପରିଚାଳନା ସଂଗଠନ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତିକି, ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ଏବଂ ଅତିରିକ୍ତ ବଜେଟ୍ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଏକ ବଜେଟ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ବଜେଟ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ | ଜାନୁଆରୀ – ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୯ ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ନିମ୍ନଲିଖିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ପରିଚାଳନା ପରିଷଦ ଯୋଜନାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି |

  • ଜିଲ୍ଲା ଆଲୁମିନି ବୈଠକ
  • ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରୀୟ ଉତ୍ସବ
  • ବକୁଲ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ଏବଂ ଟାଟା ଟ୍ରଷ୍ଟର ସହଯୋଗରେ ରାୟାଗଡା, କନ୍ଧମାଳ ଏବଂ କାଲାହାଣ୍ଡିରେ ପାଇଲଟ୍ କାରଭାନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ
  • ୧୦% ପ୍ରକଳ୍ପ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଦ୍ୱାରା ଏମ୍ଏସ୍ଏପିଏସ୍ ପ୍ରକଳ୍ପର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା, ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେସନ୍ ଏବଂ ତଦାରଖ
  • ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ଆଇଇସି ଅଭିଯାନ (ପୋଷ୍ଟର, ହୋର୍ଡିଂ ଏବଂ ବୁକଲେଟ୍, ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ-ଏଭି / ପ୍ରିଣ୍ଟ ଇତ୍ୟାଦି)
  • ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ ରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଉତ୍ସବ
  • ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ
  • ଏକ କଫି ଟେବୁଲ୍ ପୁସ୍ତକ ଏବଂ ମୋ ସ୍କୁଲର ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ବିକାଶ ଏବଂ ପ୍ରକାଶନ

୨୨ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୯ 

ବ୍ରିଟିଶ କାଉନ୍ସିଲ ଇଣ୍ଡିଆ ସହିତ ୧୪୧ ବିଦ୍ୟାଳୟର (ଓଏଭି, ଜିଲ୍ଲା ସ୍କୁଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ) ଇଂରାଜୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ପରିକଳ୍ପନା ଉପରେ ଏକ ଯୋଜନା ବୈଠକ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା |

୨୬-୩୧  ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୯ 

୨୬-୩୧ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୯  ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ୩୦ ଟି ଜିଲ୍ଲା ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଆନ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଏବଂ ମୋ ସ୍କୁଲ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଆଲୁମିନିଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣକୁ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା, ବ୍ଲକ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରରେ ଆଲୁମିନି ବୈଠକ ସଂଗଠିତ କରିଥିଲେ | ୨୬ ଜାନୁୟାରୀ ୨୦୧୯ ରେ ୨୯ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ଫଟୋ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ସହିତ ଆଲୁମିନି ମିଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ୨୭-୩୧ ଜାନୁଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧୦,୦୦୦ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୨-୩ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରୀୟ ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା। ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରୀୟ ଉତ୍ସବରେ ସ୍ମୃତି ପଦଯାତ୍ରା, ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟର ତଦାରଖ ଏବଂ ଆଲୁମିନିଙ୍କ ସମବେଦନା ଭଳି ଉପାଦାନ ରହିଥିଲା |

୨୭ ଜାନୁଆରୀ ୧୦ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯

୨୭ ଜାନୁଆରୀ – ୧୦ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯  ମଧ୍ୟରେ ରାୟାଗଡା, କନ୍ଧମାଳ ଏବଂ କାଲାହାଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାର ୧୮ ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠାଗାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ସହିତ କାହାଣୀ, ସାହିତ୍ୟ ଏବଂ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମହୋତ୍ସବର ମଡେଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଏମଏସଏପିଏସ ଟାଟା ଟ୍ରଷ୍ଟ ଏବଂ ବକୁଲ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ସହ ସହଭାଗିତାରେ ଏକ ପାଇଲଟ୍ କାରଭାନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା |

୨୮ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୯ 

ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ୧୦୦ ଟି ଓଡିଆ ଆଲୁମିନିଙ୍କୁ ଧରି ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ମୋ ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟ, ପରାମର୍ଶଦାତା ବୋର୍ଡ ପ୍ରଫେସର ଜଟିନ୍ ନାୟକଙ୍କ ସହ ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

୪-୫ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ 

ଏକକାଳୀନ ତଦାରଖ ଏବଂ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକୁ ଚୂଡାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଏମଏସଏପିଏସ ଦ୍ୱାରା ଦୁଇ ଦିନିଆ କର୍ମଶାଳା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା | ୨୦ ଜଣ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏହି କର୍ମଶାଳାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ମତାମତ ଦେଇଥିଲେ | କର୍ମଶାଳାରେ ନମୁନା ପଦ୍ଧତି, ତଥ୍ୟ ଦାଖଲ ଉପକରଣ ଏବଂ ମାନକ ଫର୍ମାଟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା |

୪-୭ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ 

ମୟୂରଭଞ୍ଜ, ବାଲେଶ୍ୱର, ବଲାଙ୍ଗୀର, କାଲାହାଣ୍ଡି, ଗଞ୍ଜାମ, ଖୋର୍ଦ୍ଧା, କଟକ, ପୁରୀର ୧୪୧ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବ୍ରିଟିଶ କାଉନ୍ସିଲ ଦ୍ୱାରା ମିଳିତ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ଚାଲିଥିବା ଇଂରାଜୀ ଭାଷାର ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ, ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷଣ-କେନ୍ଦ୍ରିକ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏବଂ କୌଶଳଗୁଡ଼ିକର ବୁଝିବା ଓ ବ୍ୟବହାରର ଏକ ବେସଲାଇନ ଅଧ୍ୟୟନ ୨୦ ଟି ମନୋନୀତ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ କରାଯାଇଥିଲା।

୧୭-୨୨ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ 

ବ୍ରିଟିଶ କାଉନ୍ସିଲ ଇଣ୍ଡିଆ ସହଯୋଗରେ ୪ ଟି ସ୍ଥାନରେ ୧୧୧ ଟି ମନୋନୀତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକର ଇଂରାଜୀ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପାଞ୍ଚ ଦିନିଆ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା |

୧୮ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ 

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ପରିଚାଳନା ସଂଗଠନର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ (ଇସି) ର ଅଷ୍ଟମ ବୈଠକ, କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ (ଇସି) ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର, ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ୨୨ ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ ୧୫୧୬୮୦୯୭୦.୮ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଥିବା ୧୪୮୯ ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଦାତାଙ୍କ ଅବଦାନ ୫୦୫୬୦୩୨୩.୬ ଟଙ୍କା  ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ୧୦୧୧୨୦୬୪୭.୨ ଟଙ୍କା ଅନୁଦାନ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି | ୧୦୦ ଟି ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ୪୧ ଟି ଜିଲ୍ଲା ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଇଂରାଜୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବ୍ରିଟିଶ କାଉନ୍ସିଲ ଇଣ୍ଡିଆ ସହିତ ସହଯୋଗ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଇସି ଅନୁମତି ଦେଇଛି ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ, ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଶିକ୍ଷଣ-କେନ୍ଦ୍ରିତ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ପଦ୍ଧତି ଏବଂ କୌଶଳର ବୁଝାମଣା ଏବଂ ବ୍ୟବହାରକୁ ବଢାଇବ । ଏହି ସହଯୋଗ ଭାଷା ଲ୍ୟାବ ଏବଂ ପାଠାଗାର ପାଇଁ ୩୦ ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସୁବିଧା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବ | ବିଚାରବିମର୍ଶ ପରେ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ / ଜିଲ୍ଲା ଆକାଉଣ୍ଟସ୍ ସହିତ ମ୍ୟାପ୍ କରି ସ୍କୁଲ ସ୍ତରରେ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଆନ୍ ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକ ତଦାରଖ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆର୍ଥିକ ପରିଚାଳନା ପ୍ୟାକେଜ୍ ପରିଚୟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି।

ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୯

ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ପରିଚାଳନା ସଂଗଠନର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ (ଇସି) ର ନବମ ବୈଠକ, କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ (ଇସି) ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ୍ତ କୁମାର ମହାପାତ୍ର, ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ, ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ୨୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ୧୨୧୪ ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ  ଅଠାରେ ଅନୁମୋଦନ କରଯାଇଥିଲା । ଅହି ପ୍ରକଳ୍ପମାନଙ୍କର ସର୍ବମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ୧୦୪୭୦୨୭୫୫.୫ ଟଙ୍କା ଓ ଏଥିରେ ଦାତାଙ୍କ ଅବଦାନ ୩୪୯୦୦୯୧୮.୫ ଟଙ୍କା ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଅନୁଦାନ ୬୯୮୦୧୮୩୭ ଟଙ୍କା । କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଆନ୍ର ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ଅବସରରେ “ମୋ ସ୍କୁଲ୍ ମୋ କଥା” – ପ୍ରଗ୍ରାମ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେସନ୍ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ଏବଂ ନୀତିଗତ ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରଦାନ କଲା |

୮ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୯

ଶ୍ରୀମତୀ ସାଗରିକା ରଥ, ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ, ଭି.ଭି ଗିରି ହାଇସ୍କୁଲ, ଗଞ୍ଜାମ ଏବଂ ଶ୍ରୀମତୀ ବର୍ଷା ରାନୀ ମହାପାତ୍ର, ସହକାରୀ ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀ, ସରକାରୀ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଝାରସୁଗୁଡା, ରସପର୍ବୀ ପି ଫାଉଣ୍ଡେସନର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମହିଳା ଦିବସ ବ୍ଲଗ୍ ପାଇଁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଓଡିଶା ମହିଳା ଶିକ୍ଷକ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଭାବରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ |

୧୫ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୧୯

କାହାଣୀ ବର୍ଣନାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସେବା ସହାୟତା ଅବଦାନ ମଡେଲ୍ ଶ୍ରୀ ତାରା ପ୍ରସାଦ ଦାଶଙ୍କ ସହ କୋରାପୁଟର ୩ ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଭୁବନେଶ୍ବରର ୨ ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସହମତ ହୋଇଛି |

ଜୁନ୍, ୨୦୧୯

ଅପରେସନ୍ ସପୋର୍ଟ ୟୁନିଟ୍ (ଓ ଏସ୍‌ ୟୁ)କୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ପରିଚାଳନା ସଂଗଠନ’ର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା।

୧୮ ଜୁଲାଇ, ୨୦୧୯

ଦଶମ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ ବୈଠକ ୫,୮୩,୧୬,୫୧୮ ଟଙ୍କାର ୪୮୯ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦେଇଥିଲା। ୧୮ ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ  ୧,୯୪,୬୫,୫୦୬ ଟଙ୍କାର ଦାତାଙ୍କ ଅବଦାନ ସହ ୩,୮୮,୫୧,୦୧୨ ଟଙ୍କାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଦାନ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା।

୧୬ ଅଗଷ୍ଟ, ୨୦୧୯

ଜଣାଶୁଣା ଲେଖିକା ଶ୍ରୀମତୀ ସୁସ୍ମିତା ବାଗ୍‌ଚୀ ଙ୍କୁ ଓଡିଶା ସରକାର ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା  ଓ ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଥିଲେ।

୨୧ ଅଗଷ୍ଟ, ୨୦୧୯

‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ପରିଚାଳନା ସଙ୍ଗଠନ’ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ ହାଇସ୍କୁଲ୍, ୟୁନିଟ୍ -୩, ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା।

୩୦ ଅଗଷ୍ଟ, ୨୦୧୯

ଏକାଦଶ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ ବୈଠକ ୬,୪୫,୩୦,୩୮୭ ଟଙ୍କାର ୭୦୮ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା। ୨୫ ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ  ମିଳିଥିବା ୨,୧୫,୧୦,୧୨୯ ଟଙ୍କାର ଦାତାଙ୍କ ଅବଦାନ ସହ ୪,୩୦,୨୦,୨୫୮ ଟଙ୍କାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଦାନ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା।

ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ୨୦୧୯

ଚତୁର୍ଥ ପ୍ରଶାସନିକ ପରିଷଦ ବୈଠକ ସେପ୍ଟେମ୍ବର – ଡିସେମ୍ବର, ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ନିମ୍ନଲିଖିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି।

  • ୧୦୦ ବାର୍ଷିକ ଏବଂ ୫୦ ବାର୍ଷିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକର ନବୀକରଣ ।
  • ବିଦ୍ୟାଳୟର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବୃତ୍ତିଗତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଦେବା ପାଇଁ ୧ ଲକ୍ଷ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରୟାସ ।
  • ୧୦୦୦ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠାଗାର ପ୍ରକଳ୍ପ।
  • ଓଡିଆ ମିଡିୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ୧୦୦ ଟି ସକାରାତ୍ମକ କାହାଣୀ ଏବଂ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’ ଅଧୀନରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଭ୍ୟାସ ।
  • ‘ମୋ ସ୍କୁଲ’ ମହୋତ୍ସବ: ୧୪ ନଭେମ୍ବର, ୨୦୧୯ ରେ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ’ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟର ସମାରୋହ ଏବଂ ଉତ୍ସବ ପାଳନ

୭  ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ୨୦୧୯

‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଶ୍ରୀମତୀ ସୁସ୍ମିତା ବାଗ୍‌ଚୀ ରେଭେନ୍ସା କଲେଜିଏଟ୍ ସ୍କୁଲ, କଟକର ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’ ଅଧୀନରେ ଏକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ – ସ୍ମାର୍ଟ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଓ ପଠନ କକ୍ଷର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ ।

୧୨ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ୨୦୧୯

‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଶ୍ରୀମତୀ ସୁସ୍ମିତା ବାଗ୍‌ଚୀ ଢେଙ୍କାନାଳ ଜିଲ୍ଲାର ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ, କାନପୁରାର  ନୂତନ ଭବନ, ପାଠାଗାର ଏବଂ ଏମ୍.ଡି.ଏମ୍ ହଲ୍ ର ଉଦ୍‌ଘାଟନ କରିଥିଲେ।

୧୩ ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ୨୦୧୯

ସମ୍ପୃକ୍ତ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଆବଶ୍ୟକ ବିକାଶ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସାମଗ୍ରିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ଯୋଜନା କରିବା ପାଇଁ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ପରିଚାଳନା ସଂଗଠନ’ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଐତିହ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁଡିକର ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକ ପାରସ୍ପରିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା।

୩ ଅକ୍ଟୋବର, ୨୦୧୯

ଖୀମ୍‌ଜୀ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍‌ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଶ୍ରୀ ମିତେଶ୍‌ ଖୀମ୍‌ଜୀ, କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ମନୋନୀତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ତରର ଶିକ୍ଷଣ ବୃଦ୍ଧି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’କୁ ୧୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଛନ୍ତି।

୧୭ ଅକ୍ଟୋବର, ୨୦୧୯

କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲା ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରୀ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଶ୍ରୀମତୀ ସୁସ୍ମିତା ବାଗ୍‌ଚୀଙ୍କୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଚେକ୍‌ ଦ୍ଵାରା  ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଥିଲେ। ‘ମିଶନ୍ ଜିରୋ ଏଫ୍’ ଅନ୍ତର୍ଗତ କଟକର ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକରେ ଶିକ୍ଷଣ ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ ଟିଏଲ୍‌ଏମ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ରାଶି ଆରତୀ ଷ୍ଟିଲ୍ସ ଲିମିଟେଡ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲା ।

୨୧ ଅକ୍ଟୋବର, ୨୦୧୯

‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଶ୍ରୀମତୀ ସୁସ୍ମିତା ବାଗଚୀ ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରତ ବାଗଚୀଙ୍କ ତରଫରୁ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’ ଅଧୀନରେ ଗଞ୍ଜାମର ଅନସ୍ଲୋ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଛତ୍ରପୁର କୁ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସହାୟତା ଦେଇଥିଲେ।

ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲାର ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଶ୍ରୀ ବିଜୟ ଅମୃତ କୁଲାଙ୍ଗେ, ଆଇଏଏସ୍, ଗୁରୁ ଛାତ୍ର କଲ୍ୟାଣ ପାଣ୍ଠି ରୁ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଶ୍ରୀମତୀ ସୁସ୍ମିତା ବାଗଚୀଙ୍କୁ ୩ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ‘ଡ୍ରିମ୍‌’ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଂଶୀଦାର ଭାବରେ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

୨୨ ଅକ୍ଟୋବର, ୨୦୧୯

‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’ର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଶ୍ରୀମତୀ ସୁସ୍ମିତା ବାଗଚୀ ଓ ଶ୍ରୀ ଅମୃତ ଋତୁରାଜ, ଆଇଏଏସ୍, ପିଡିଡିଆରଡିଏ, ରାୟଗଡାଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ରାୟଗଡାର ଜି ସି ଡି ହାଇସ୍କୁଲ୍‌ର ସମ୍ମିଳନୀ କକ୍ଷରେ ୬ ଟି ଜିଲ୍ଲାର ଆଞ୍ଚଳିକ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା।

୨୯ ଅକ୍ଟୋବର, ୨୦୧୯

ଦ୍ୱାଦଶ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ୩,୯୦,୫୧,୩୨୪ ଟଙ୍କାର ୭୫୦ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମୋଦନ କରା ଯାଇଥିଲା। ୧୬ ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ  ୧,୩୦,୧୭,୧୦୮ ଟଙ୍କାର ଦାତାଙ୍କ ଅବଦାନ ସହ ୨,୬୦,୩୪,୨୧୬ ଟଙ୍କାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଦାନ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା।

୧ ଏବଂ ୨ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯

ଭୁବନେଶ୍ଵରସ୍ଥିତ କଳିଙ୍ଗ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଅଲିମ୍ପିକ୍ କ୍ୱାଲିଫାୟର୍ସ ହକି ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟର ଖେଳ ଦେଖିବା ଅଭିଜ୍ଞତା ପାଇଁ  ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’ ବିଭିନ୍ନ ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନେଇଥିଲା।

୧୪ ନଭେମ୍ବର, ୨୦୧୯

ଶିଶୁ ଦିବସ ଅବସରରେ ଓଡ଼ିଶାର ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୋ ସ୍କୁଲ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍‌ ସହ  ଗୋଟିଏ କଫି ଟେବୁଲ୍ ବୁକ୍ ଏବଂ ତ୍ରୈମାସିକ ସମ୍ବାଦପତ୍ର “ଅ  ଆ କ ଖ” ର  ଉନ୍ମୋଚନ କରିଥିଲେ।

୯ ଡିସେମ୍ବର, ୨୦୧୯

ପ୍ରଶାସନିକ ପରିଷଦ (ଜିସି) ପଞ୍ଚମ ବୈଠକରେ ୧୦୦ ଏବଂ ୫୦ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକର ନବୀକରଣ ପାଇଁ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସହ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାର ଯୋଜନାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି । ଏପ୍ରିଲ୍-ଜୁନ୍ ୨୦୨୦ ମଧ୍ୟରେ ପୁରାତନ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରୟାସ ଏବଂ ୧୦୦୦ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପାଠାଗାର ପ୍ରକଳ୍ପର ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି।

୧୪ ଜାନୁଆରୀ, ୨୦୨୦

ତ୍ରୟଦଶ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ୬,୨୨,୬୬,୨୬୦ ଟଙ୍କାର ୧୦୬୫ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମୋଦନ କରା ଯାଇଥିଲା। ୨୧ ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ  ୨,୦୭,୫୫,୪୨୦ ଟଙ୍କାର ଦାତାଙ୍କ ଅବଦାନ ସହ ୪,୧୫,୧୦,୮୪୦ ଟଙ୍କାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଦାନ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା।

ଓସେପା(OSEPA) ସହଯୋଗରେ ଭୁବନେଶ୍ୱରସ୍ଥିତ ଗୋଟିଏ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶିଶୁ ଉତ୍ସ କେନ୍ଦ୍ର (ପାଠାଗାର) ଏବଂ ପଠନ କକ୍ଷ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଏହି ମଡେଲ୍‌କୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାରେ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବ।

ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଠାଗାର ଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଗ୍ରେଡ୍ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏକ ପୁସ୍ତକ ତାଲିକା ଆଣିବାକୁ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’  କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ।

୨୬ ଜାନୁଆରୀ -୧୦ ଫେବୃଆରୀ, ୨୦୨୦

୨୬ ଜାନୁଆରୀରୁ  ୯ ଫେବୃଆରୀ, ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟୋଜିତ ଆଦିବାସୀ ମେଳା-୨୦୨୦ ରେ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ ପରିଚାଳନା ସଂଗଠନ’ ପ୍ରୋତ୍ସାହନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏକ ଷ୍ଟଲ୍ ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲା।

୧୨ ଫେବୃଆରୀ, ୨୦୨୦

ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ ବୈଠକରେ ୬,୦୮,୪୩,୧୧୫ ଟଙ୍କାର ୮୨୭ ଟି ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମୋଦନ କରା ଯାଇଥିଲା। ୨୧ ଟି ଜିଲ୍ଲାରୁ  ୨,୬୯,୪୭,୭୦୫  ଟଙ୍କାର ଦାତାଙ୍କ ଅବଦାନ ସହ ୫,୩୮,୯୫,୪୧୦ ଟଙ୍କାର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଅନୁଦାନ ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଥିଲା।

ଇନଫୋସିସ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ‘ମୋ ସ୍କୁଲ ଅଭିଯାନ’ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ବିଭିନ୍ନ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ ୫୦ ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚର ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ୭୫୩ ଟି ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଗଣିତ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ତାଲିମ ଦେବା ପାଇଁ ଅଗସ୍ତ୍ୟ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ସହିତ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅନୁଦାନ ଦେଇଥିଲା। ଏହା ସୁଚାରୁ ରୂପେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ପରିଷଦ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲା।

୬ ମାର୍ଚ୍ଚ, ୨୦୨୦

ଷଷ୍ଠ ପରିଚାଳନା ପରିଷଦର ବୈଠକ ‘ଜଲି ଫ୍ୟୁଚର ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍‌’ ସହଯୋଗରେ ପ୍ରାଥମିକ ଶ୍ରେଣୀରେ ଇଂରାଜୀ ପାଇଁ ଏକ ଶିକ୍ଷଣ ପରିବେଶ ନିର୍ମାଣରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରଦାନ କଲା ।

ରିପୋର୍ଟଗୁଡିକ ଡାଉନଲୋଡ

Mo School Project Data Sheet.PDF


top
top